uziemienie

UZIEMIENIE, SPOSÓB NA ZDROWIE

Dziś coś prostego na zdrowie;)

Uwielbiam kiedy proste i w zasadzie bezpłatne sposoby na podnoszenie jakości naszego życia są na wyciągnięcie ręki lub nogi;)

Bo w sumie najłatwiej uziemiać się właśnie nogami.

Intuicja podpowiadała mi, by ściągać buty jeśli mogę i postawić stopy na ziemi. Kiedy nie miałam własnego ogrodu to wykorzystywałam momenty kiedy to możliwe na uziemianie. 

Czym jest uziemianie?

Uziemienie (uziemianie) to nic innego jak ​​kontakt cielesny z naturalnym ładunkiem elektrycznym Ziemi. Czyli chodzenie boso po ziemi, siedzenie, leżenie na niej. Najlepiej jeszcze gdy ziemia jest wilgotna, rano kiedy jest rosa. Pływanie w naturalnych zbiornikach wody również jest formą uziemiania, szczególnie kiedy brodzimy w wodzie. Stosuje się również prześcieradła, poduszki i inne produkty uziemiające, które można stosować podczas snu czy podczas pracy siedzącej.

W otoczeniu jesteśmy stale bombardowaniu dodatnim ładunkiem energetycznym, ziemia zaś ma ładunek ujemny i właśnie ta energia jest w stanie nas uzdrawiać.

Wiem, że może brzmieć to dziwnie ale jest dość dużo badań naukowych nad tym zjawiskiem i warto się tematowi bliżej przyjrzeć. (na koniec tekstu linki do artykułów w pubmed).

Jak działa uziemianie?

W ponad 20 badaniach stosowane były produkty uziemiające podczas snu i siedzenia jak również po prostu kontakt z ziemią.

  • Badania wykazały, że uziemienie może być prostą, naturalną i dostępną strategią kliniczną przeciwko globalnej epidemii niezakaźnych, zwyrodnieniowych chorób zapalnych. 
  • uziemienie ludzkiego ciała do ziemi („uziemienie”) podczas snu zmniejsza nocny poziom kortyzolu i resynchronizuje wydzielanie hormonu kortyzolu bardziej zgodnie z naturalnym 24-godzinnym profilem rytmu dobowego. Zmiany były najbardziej widoczne u kobiet. Co więcej, subiektywne raporty wskazują, że uziemienie ludzkiego ciała do ziemi podczas snu poprawia sen oraz zmniejsza ból i stres.

 

  • Stwierdza się, że 1-godz. kontakt z Ziemią poprawił nastrój bardziej niż oczekiwał sam relaks. 

 

  • Uziemienie zmniejsza ból i zmienia liczbę krążących neutrofili i limfocytów, a także wpływa na różne krążące czynniki chemiczne związane ze stanem zapalnym.

 

  • Uziemienie odnosi się do odkrycia, że ​​kontakt cielesny z naturalnym ładunkiem elektrycznym Ziemi stabilizuje fizjologię na najgłębszych poziomach, zmniejsza stan zapalny, ból i stres, poprawia przepływ krwi, energię i sen.

 

  • Badania wykazały, że uziemienie może być prostą, naturalną i dostępną strategią kliniczną przeciwko globalnej epidemii niezakaźnych, zwyrodnieniowych chorób zapalnych.
  • Zaobserwowaliśmy konsekwentnie korzystne efekty uziemienia w dziedzinach bardzo istotnych dla masażystów, a mianowicie bólu, sprawności fizycznej i nastroju. Te odkrycia, w połączeniu z wcześniejszymi wynikami tego badania wskazującymi na poprawę biomarkerów stanu zapalnego, lepkości krwi i zmienności rytmu serca (HRV), sugerują, że uziemienie jest korzystne dla terapeutów masażu w wielu dziedzinach związanych z ich zawodem, wspierając ogólny stan zdrowia i jakość życia.

 

  • Uziemienie zwiększa ładunek powierzchniowy krwinek czerwonych, a tym samym zmniejsza lepkość i zbrylanie krwi. Uziemienie wydaje się być jedną z najprostszych, a jednocześnie najgłębszych interwencji pomagających zmniejszyć ryzyko sercowo-naczyniowe i incydenty sercowo-naczyniowe.

 

Ja w zasadzie cały rok się uziemiam, krócej dłużej ale zawsze kontakt z ziemią jest. Rano zwykle wychodzę boso do ogrodu. Kiedy jest rosa, śnieg, sucho i kłująco, chodzę. 

Gdy jest ciepło siadam czy kładę się na kocu. Jak mam pracę przy komputerze to siadam do stolika ze stopami bosymi na ziemi. Wieczorami jeziorko.

Idziesz na plac zabaw z dziećmi, do piaskownicy, do parku na piknik? Zdejmijcie buty i korzystajcie.

Ludzie, którzy mają swoje ogródki i ciągle coś w ziemi robią są zdrowsi. Jest wiele świadectw na to jak uziemianie leczy.

Gorąco zachęcam;)

 

Źródła:

  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22757749/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30448083/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28987038/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31831261/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25848315/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25748085/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15650465/