DIETA KETOGENICZNA W LECZENIU PADACZKI
Na całym świecie na padaczkę choruje około 22 milionów ludzi.
Objawem padaczki są napady o różnym przebiegu, bywają bardzo subtelne, trudne do rozpoznania, u dzieci objawiają się czasem jako „zawieszki”, „zamyślenie”, drganie powieki. Ale są też dużo bardziej poważne po drgawki, wymioty, utratę przytomności.
Leki przeciwpadaczkowe pojawiły się w latach 30. XX wieku, jednak leczenie epilepsji było nieskuteczne. Co najmniej jedna trzecia pacjentów jest oporna na leczenie farmakologiczne.
Padaczkę kontroluje się głównie farmakologicznie. Dawkowanie i leczenie ustala lekarz prowadzący neurolog. Przy padaczce lekoopornej leczenie okazuje się mało skuteczne i często wprowadzane są dodatkowo alternatywne sposoby jak olej CBD lub dieta ketogeniczna (której nieodzownym elementem jest olej kokosowy i MCT).
Jest pewna historia, kiedy pewien chłopiec dwuletni Charlie nie reagował na leczenie przeciwpadaczkowe. Wtedy jego ojciec Jim Abrahams, nie poddał się i poprosił szpital Johnsa Hopkinsa aby wyleczyli nawrotowe ataki u jego syna. Wprowadzili mu dietę ketogenną i już po kilku dniach na tej diecie ataki ustąpiły. Obecnie rodzina ta stara się przekazywać wiedzę n temat diety ketogenicznej i jej pozytywnego wpływu na leczenie padaczki szczególnie lekoopornej. W 1997 roku wyprodukowali fil z udziałem Meryl Streep „Po pierwsze nie szkodzić”, który opowiada o doświadczeniu ich dziecka. Od tego czasu liczba dzieci, którym pomogła ta dieta wciąż rośnie.
W ostatnich latach lekarze znów zaczęli stosować dietę ketogeniczną z bardzo dobrym skutkiem. Badania wykazują, że dieta ta redukuje drgawki o ponad 50% nawet u 55%pacjentów, u 27% osób liczba napadów obniża się o ponad 90% a wielu z nich wchodzi w całkowitą remisję.
Znam przypadek dziecka z silną lekooporną padaczką
miał bardzo dużo napadów w ciągu dnia, leczenie rozszerzono o olejek CBD, napady nieco się zmniejszyły ale po zastosowaniu diety ketogenicznej liczba napadów zmniejszyła się do ok. 10- 15 tygodniowo, gdzie dziennie miał kilkadziesiąt. Znacznie poprawiło to jego funkcjonowanie psychofizyczne.
Dieta ketogeniczna jest dietą niskowęglowodanową i wysokotłuszczową. Właściwości tej diety mogą wynikać z korzystnego działania ketonów („paliwo” dla mózgu na tej diecie i głodówce) oraz z obniżenia poziomu glukozy we krwi. Uważa się, że zdolność neuronu do aktywacji zależy w dużej mierze od glukozy dlatego jej ograniczenie może sprawić, że neuron będzie miał trudności z osiągnięciem i utrzymaniem wysokiego poziomu aktywności synaptycznej, niezbędnego do wystąpienia napadów.
Pierwsza udokumentowana dłuższa terapia dietą ketogeniczną jest z roku 1930. 12% pacjentów doświadczyło całkowitej remisji a 50-90% zaobserwowało zmniejszenie liczby napadów. W 1998 Vining opublikował badanie wśród dzieci opornych na leczenie farmakologiczne. Po trzech miesiącach na diecie 4:1 czyli 90% tłuszczu, 10% białka i węglowodanów, u 54% dzieci częstotliwość ataków zmniejszyła się o ponad 50%. Po roku stosowania diety u 10% napady całkowicie ustąpiły.
Jest wiele badań wskazujących na dobroczynne skutki diety ketogenicznej w leczeniu padaczki lekoopornej.
Książki, które polecam:
Źródła:
Lutas, A. i G. Yellen. „ The ketogenic diet:metabolic influences on brain excitability and epilepsy”. Trends in neurosciences 36, nr 1 (2013).
Klein, P., J. Janousek, A. Barber i R. Weissberger. „Ketogenic diet treatment in adults with refractory epilepsy”. Epilepsy & Behavior 19, nr. 4 (2010).
Schoeler, N. E. S. Wood, V. Aldridge, J. W. Sander, J.H. Cross i S. M. Sisodiya. „Ketogenic dietary therapies for adults with epilepsy”. Epilepsy & Behavior 37 (2014).
Martyna Zielińska , Jadwiga Buczkowska-Radlińska „Wpływ diety niskowęglowodanowej na stan zdrowia człowieka” Pomeranian J Life Sci 2017;63(4):56-61.
Jacob Wilson, R. Lowery „Ketogeniczna Biblia” 2019r.