USG W CIĄŻY
Dziś kolejny ważny temat a mianowicie badanie USG w ciąży.
Badanie USG w pierwszym trymestrze ciąży ma określić wiek ciąży, zbadać serce, budowę anatomiczną płodu, przezierność karkową, przepływ krwi w przewodzie żylnym oraz obecność kości nosowej.
Nie dowiesz się z tego badania, że już musisz brać jakieś leki. To pokażą wyniki badań krwi i informacje z wywiadu.
WHO zaleca TYLKO 3 USG w czasie całej ciąży. Oczywiście w sytuacji zagrożenia ciąży to wygląda inaczej. Nie jest to badanie obojętne dla płodu więc warto się tego trzymać. Jeśli jesteś zdrowa 3 USG wystarczą.
Jak w przypadku niemal każdej procedury medycznej, jej wykonanie niesie jednak ze sobą pewne zagrożenia: z jednej strony błędną diagnozę, a z drugiej możliwe niepożądane skutki. Słyszałam o wielu błędnych diagnozach nawet takie, że dziecko nie wykształciło oczu. Stres jaki przeżyła ta matka był powalający. Dziecko urodziło się z dużymi, pięknymi oczami.
Panuje powszechne przekonanie, że diagnostyka USG nie stanowi zagrożenia dla ciężarnej pacjentki ani dla jej płodu i bywa, że kobiety, zdrowe kobiety mają tych USG kilkanaście w czasie ciąży.
Niemniej jednak ultradźwięki są formą energii i jako takie wykazują działanie w tkankach biologicznych, przez które przechodzą (bioefekty). Mechanizmy fizyczne odpowiedzialne za te efekty są termiczne lub nietermiczne (mechaniczne). Badania wpływu USG na płód nie są jednoznaczne. Wiele publikacji tyczy się tego, że powinno to być szerzej zbadane. Inne publikacje mówią o tym, że często wykonywane USG w ciąży zwiększały ryzyko niepożądanych wyników rozwojowych u dziecka.
Wykonywanie USG w celu tworzenia „pamiątkowych” filmów czy zdjęć zostało w USA uznane przez Agencję ds. Żywności i Leków za nieuprawnione wykorzystywanie aparatury medycznej. Jest to naruszeniem prawa amerykańskiego.
Powstało wiele badań naukowych opisujących przydatność, wiarygodność i bezpieczeństwo stosowania ultrasonografii u kobiet w ciąży. USG w ciąży zostało wprowadzone do codziennej praktyki położniczej dopiero w latach 80. XX wieku. Więc stosunkowo niedawno. Co może oznaczać, że jest zbyt duże zaufanie, ponieważ, jak to było z innymi procedurami medycznymi, dopiero kolejne pokolenia ujawniały dalekosiężne negatywne skutki.
Badanie na które powołuje się wiele portali to badanie na dzieciach. Badany był wpływ USG w okresie płodowym na rozwój dziecka. Mowa o badaniach w 3 trymestrach ale każde oddzielnie. Podawane były 3 terminy USG w każdym trymestrze. Omawiane były jakby oddzielnie, że np. dzieci, które miały USG w 18 tygodniu życia płodowego, nie miały negatywnych skutków w dzieciństwie. Więc jak wychodzi z badania były 3 USG, po jednym w każdym trymestrze. Wyniki tych badań wskazują na brak negatywnych skutków jeśli chodzi o rozwój dziecka ale może powodować leworęczność u dzieci, częściej u chłopców. Ciekawe to jest.
To badanie miało skłonić matki do wykonywania USG w ciąży, ponieważ niektóre z tego rezygnowały całkiem. A to może być niebezpieczne.
Natomiast nikt nie zbadał wpływu wykonywania w ciąży USG częściej niż trzykrotnie. Więc należy być dość ostrożnym w takim lekkim podejściu do tego badania tym bardziej, że w wielu publikacjach o tym wspominają. Muszą być sprawdzane parametry urządzenia.
Często spotykam się z komentarzami typu „ja miałam 14 USG w ciąży i z dzieckiem jest wszystko ok”. Chciałabym zapytać te same matki po 10 latach, jak się ma ich dziecko. Często problemy zaczynają się gdy dziecko idzie do szkoły.
Polskie Towarzystwo Ginekologiczne opracowało w Polsce standard ultrasonograficznego badania położniczego, który obejmuje trzy badania ultrasonograficzne – przesiewowe w ciąży wykonywane w: 11 – 14 tygodniu ciąży (obowiązkowe), 20 tygodniu ciąży (+/- 2 tygodnie ), 30 tygodniu ciąży (+/- 2 tygodnie).
Bywa, że gdy test pokaże dwie kreski od razu umawiamy się na USG. Ale to jest zdecydowanie za wcześnie. Więc lekarz mówi, żeby przyjść za dwa tygodnie. Więc kobieta albo czeka albo umawia się do innego powodując sytuację, że w ciągu 3 tygodni ma 3 USG. i potem co 2-3 tygodnie bo chce wiedzieć czy wszystko ok.
Ostrożnie
Lekarz zaleci jeśli potrzeba kolejne badanie ale warto trzymać się tego opracowanego standardu.
Żródła:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19291813/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24176149/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19533859/
https://www.rodzicpoludzku.pl/ciaza/badania-usg-w-czasie-ciazy.html