otyłość u dziecka

OTYŁOŚĆ U DZIECI

 

Czas na temat bardzo ważny bo jest to nadal rosnący problem w społeczeństwie. Chodzi o nadwagę i otyłość u dzieci.

Nadwaga u dzieci to masa ciała pomiędzy 90 a 97 centylem. Otyłość u dzieci to masa ciała powyżej 97 centyla.

Otyłość to choroba. Choroba wieloaspektowa. Nie można tego bagatelizować bo ma ogromny wpływ na zdrowie i rozwój psychofizyczny młodego człowieka.

Otyłość jest przewlekłą chorobą wynikająca z nadmiernego spożywania pokarmów w stosunku do tego ile potrzebujemy.

Otyłości towarzyszą najczęściej liczne powikłania ze strony układu sercowo-naczyniowego i innych narządów. Na dodatek jest ona trudna do zwalczania. U dzieci ten problem występuje coraz wcześniej. Jednak na choroby pracujemy latami.

Na podstawie dostępnych badań można określić, że w Polsce problem nadwagi i otyłości dotyczy około 10% małych dzieci (1-3 lata), 30% dzieci w wieku wczesnoszkolnym i niemal 22% młodzieży do 15 roku życia.

Rosnąca częstość występowania otyłości u dzieci jest związana z pojawieniem się chorób współistniejących wcześniej uważanych za choroby „dorosłe”.

Choroby wynikające z otyłości:

– cukrzyca typu 2,

– nadciśnienie,

-niealkoholową chorobę stłuszczeniową wątroby, –

-obturacyjny bezdech senny

-i dyslipidemię.

W jednym z badań wskazano, że podgrupa dzieci z nadwagą ma silniejszą tendencję do działania impulsywnego niż dzieci o normalnej wadze i wykazuje osobowość skłonną do impulsywności. Co wpływa na problemy z koncentracją uwagi.

Powszechnie uznaje się, że otyłość i nadwaga mają negatywny wpływ na obraz siebie i samoocenę u dzieci i młodzieży. Pośrednie dowody z badań sugerują również, że dzieci z nadwagą są stygmatyzowane. Dzieci z nadwagą miały mniej wzajemnych przyjaźni.

Społeczne i emocjonalne aspekty nadwagi są natychmiastowe i widocznie wpływają na wiele aspektów dobrostanu dzieci i młodzieży.

Niewiele problemów w dzieciństwie ma tak znaczący wpływ na rozwój emocjonalny jak nadwaga. Monello i Mayer zaobserwowali, że dziewczęta z nadwagą często oczekują odrzucenia i postępującego wycofania.

Wiele badań wskazuje, że nastolatki z nadwagą mają większą częstość występowania objawów depresyjnych i niższą samoocenę niż ich rówieśnicy z prawidłową masą ciała.

Nadwaga u dzieci i młodzieży wiąże się z niekorzystnym statusem społecznym i ekonomicznym w późniejszym dorosłym życiu, przy czym szczególnie silne skutki odnotowano wśród kobiet.

Gortmaker i współpracownicy odkryli, że nastoletnie dziewczęta, które w 1981 roku miały nadwagę, zarabiały gorzej, rzadziej wychodziły za mąż i były bardziej narażone na ubóstwo niż rówieśniczki bez nadwagi.

Otyłość nadal pozostaje jednym z globalnych obciążeń w medycynie, szczególnie ze względu na jej wysoką częstość występowania u dzieci i młodzieży oraz związane z nią następstwa sercowo-metaboliczne.

Ponieważ wiele otyłych dzieci pozostaje otyłych aż do dorosłości, a pierwsze objawy miażdżycy pojawiają się w dzieciństwie, wczesna normalizacja masy ciała staje się konieczna i ma ogromne znaczenie.

Jak można zaradzić otyłości u dziecka?

Jeśli dopiero staracie się o dziecko to najważniejsze co teraz możecie zrobić to zrzucić zbędne kilogramy i zadbać o nowe, zdrowsze nawyki żywieniowe. Są badanie, które sugerują, że dzieci otyłych rodziców częściej również mają predyspozycje do otyłości.

Nawyki żywieniowe w ciąży i jej flora bakteryjna warunkują preferencje pokarmowe u dziecka.

Czyli ważne aby rodzice najlepiej na etapie planowania potomstwa, zadbali o swoją dietę i zdrowie. W myśl zasady zdrowsi rodzice zdrowsze dziecko.

Jeśli już jesteś w ciąży warto (jeśli nie cierpisz na uciążliwe mdłości bądź wymioty) udać się do dietetyka, który poda wskazówki dotyczące prawidłowego komponowania diety aby zapewnić rozwijającemu się dziecku , najlepsze warunki do wzrostu a przy tym zadbać o mamę. Wiele chorób bierze się z niedoborów żywieniowych więc mama musi być zaopiekowana.

We wpisie o diecie dzieci przeczytasz o ogólnych zasadach. Pamiętaj aby dużo pić wody. Najlepiej ciepłej. Ogranicz spożycie słodyczy, słodkich napoi, ale również ilość spożywanych węglowodanów.

Jedz dobre tłuszcze. Oliwa z oliwek, masło, olej kokosowy virgin, awokado, smalec gęsi. Warzywa, owoce bardziej niskowęglowodanowe.

Jeśli już masz małe dziecko rozsądnie rozszerzaj dietę. Lepiej wcześniej dać mięsko niż białą bułę. Udaj się do dietetyka klinicznego, ważne aby nie była to dieta wysoko węglowodanowa. Jedz przy dziecku to co sam chciałbyś aby zjadł. Dziecko naśladuje rodziców.

Jeśli masz starsze dziecko to czas na zmianę nawyków żywieniowych i tych związanych ze snem oraz aktywnością fizyczną całej rodziny. Dobre nawyki warunkują lepsze zdrowie. Jeśli sami będziecie mieć zdrowe nawyki i dziecko będzie w nich wzrastać, to później będzie to kontynuowało. Będzie zdrowsze i bardziej aktywne. Ale najpierw wysiłek musimy podjąć my jako rodzice.

Jeśli chcesz by dziecko było aktywne fizycznie, pokaż mu jak to się robi i wspólnie uprawiajcie sport. Jeśli w Waszym życiu w ogóle nie było sportu zacznijcie małymi krokami. Każdego wieczoru wyjdźcie na 10 minut na spacer. Trzeba się do tego zmusić. Co tydzień dodajcie 5 minut. Aż w końcu się okaże, że w Waszym nawyku jest godzinka spaceru dziennie na świeżym powietrzu. Kiedy pada też, to świetnie hartuje.

Jeśli sami się źle odżywiacie udajcie się do dietetyka. To nie tylko zmiana dla dziecka ale ogromna dla Was, dla Waszego samopoczucia. Będziecie się lepiej czuć, wzrośnie poziom energii i chęci do życia. Cała rodzina na tym skorzysta.

Mam wrażenie, że utarło się, że to co nie szkodzi dziecku dziś, lub godzinę po tym co zje to jest dla niego dobre. Ale niestety, nic w przyrodzie nie ginie. Prędzej czy później odbije się to w szkole, w poziomie jego poczucia własnej wartości, poziomie samoakceptacji, poziomie jakości życia i samozadowolenia.

Dajmy dzieciom dobre fundamenty aby były zdrowymi, spełnionymi dorosłymi.

Dbajmy o siebie i dzieci.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7694547/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7259820/

https://jamanetwork.com/journals/jamapediatrics/article-abstract/481398

https://link.springer.com/article/10.1007/s00787-007-0623-2

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28065514/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4408699/#sec1-4title

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32295414/