czarna herbata u dziecka

CZY CZARNA HERBATA JEST DOBRA DLA DZIECI?

Dziś chciałabym napisać o wpływie czarnej herbaty na dzieci i dlaczego nie powinny jej pić.

Czarna herbata była podstawowym płynem poza kompotem do picia w latach 90-tych. Było to bardziej spowodowane brakiem wyboru i ta “tradycja” została w niektórych domach do dziś. Do tej pory zdarza się, że do mojego gabinetu przychodzą dzieci, które w butelce ze smoczkiem mają właśnie czarną herbatę z cukrem!.

Ale o co mi chodzi? 😀

Zacznijmy od tego czym jest czarna herbata.
Herbata to napar przyrządzany z liści i pąków grupy roślin. Herbata zawiera taniny, teaninę, znaczne ilości jonów fluorkowych (do 0,03%) oraz alkaloidy purynowe, jak kofeina (do 4,5%), teobromina (do 0,5%) oraz teofilina (do 0,04%).

Kofeina jest środkiem psychoaktywnym z grupy stymulantów.

Dziecko nie powinno przyjmować żadnych substancji stymulujących ze względu na rozwój układu nerwowego. A bezwzględnie nie powinny jej przyjmować dzieci, które mają deficyty uwagi, problemy z koncentracją czy nadpobudliwe. Dziecko zdrowe a szczególnie z jakimikolwiek wyzwaniami nie powinno przyjmować żadnych stymulantów. A takie znajdziemy również w koli, napojach energetycznych, czekoladzie czy kakao.

 

Przejdźmy do niektórych badań nad wpływem czarnej herbaty. Mam nadzieję, że wnioski z tych badań przekonają chociaż kilkoro rodziców;)
  • Badania przeprowadzone na dzieciach i młodzieży sugerują, że kofeina ma podobne skutki fizjologiczne u młodszych osób, jak wykazano u dorosłych. Na przykład, średnie do wysokich dawek kofeiny (około 100-400 mg) doprowadziły do zwiększonej liczby doniesień o nerwowości, drżeniu, kręceniu się i zmniejszeniu liczby raportów o ospałości u dzieci i młodzieży.

  • W kilku badaniach zbadano fizjologiczne reakcje na kofeinę u dzieci i młodzieży i wykazano, że kofeina zwiększa ambulatoryjne ciśnienie krwi w sposób zależny od dawki.

  • Odstawienie kofeiny wywołało również podobne efekty w podgrupie nastolatków używających kofeiny, jak u niektórych dorosłych, takie jak ból głowy, senność i zmęczenie.

  • Badania wykazały, że konsumenci od umiarkowanej do wysokiej kofeiny mają bardziej zakłócony i bardziej przerywany sen niż konsumenci o niskim lub zerowym poziomie kofeiny.

  • Herbata jest często zanieczyszczona i zawiera kadm, fluor oraz ołów, które zanieczyszczają na długo organizm.

  • U dzieci, które spożywały regularnie niewielkie ilości kofeiny, dawka do 3 mg/kg masy ciała powoduje ból brzucha, nerwowość, nudności.

  • Umiarkowana lub wysoka dawka kofeiny (ok. 100-400 mg) powoduje zwiększenie nerwowości i drżenia mięśniowe.

  • W naparze z czarnej herbaty znajduje się tanina, która utrudnia wchłanianie żelaza.

Rozwijające się dziecko poddawane systematycznie stymulantom, zwiększa swoją tolerancje na inne stymulanty w wieku dorosłym. Dzieci z wyzwaniami, które stale piją czarną herbatę, kakao ale również zieloną herbatę, jest narażone na sztuczne pobudzanie układu nerwowego. A to wszystko jest w fazie rozwoju. Dbajmy więc by nie wpływać negatywnie dietą i dodatkami na rozwój układu nerwowego.

To co w takim razie powinno pić dziecko?

Na pewno nie herbatki owocowe instant, pełne cukru i innych badziewnych dodatków. Pod hasłem herbata owocowa, często można znaleźć herbatę czarną aromatyzowaną, jej też unikaj.

Jeśli ma to być ciepłe to może być herbata z suszu owocowego bez dodatku cukru itp. Na rynku jest już coraz więcej takich herbat. Można zaparzać rumianek, miętę, imbir. Robić z tych naparów lemoniadę z erytrolem czy miodem i sokiem z cytryny.

Podstawowym płynem jaki powinno pić dziecko jest woda. Zwykła woda najlepiej ciepła z dodatkiem soku z cytryny.

Sprawdź co pije Twoje dziecko również w przedszkolu i u rodziny.

Dbaj o prawidłowy rozwój Twojego dziecka. To najważniejsza inwestycja;)

Źródła:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2699625/

  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3821942/

  3. http://www.phie.pl/pdf/phe-2012/phe-2012-1-008.pd