MITY O KARMIENIU PIERSIĄ, KTÓRE POWINNAŚ IGNOROWAĆ

Pomimo szeroko dostępnej wiedzy nadal krążą mity dotyczące karmienia piersią przez które wiele kobiet z karmienia piersią rezygnują bądź cierpią w trakcie.

Zatem jeśli chcesz karmić piersią bądź się nad tym zastanawiasz przekażę ci kilka takich mitów i dam wskazówki jak ułatwić proces.

Nie chodzi o przekonanie Cię w jedną lub drugą stronę – nie jest to filmik za karmieniem piersią, ani przeciw karmieniu piersią. Celem jest po prostu przedstawienie Ci informacji, które pomogą Ci podjąć najlepszą decyzję dla Ciebie i Twojego dziecka.

Zanim jednak do tego przejdę pamiętaj, że jesteś najlepszą mamą dla swojego dziecka bez względu na to czy karmisz piersią czy nie.

MIT 1 Dziecko gryzie przy karmieniu piersią

Wiele kobiet wstrzymuje się przed karmieniem piersią ponieważ myślą że karmienie piersią boli, a szczególnie wtedy kiedy dziecku wyjdą zęby i gryzie. Uważają że kiedy dziecko już ma zęby to należy zaprzestać karmienia piersią bądź że trzeba pogodzić się z bólem.

Otóż kiedy dziecko je aktywnie to nie gryzie, nie jest to możliwe fizycznie, ponieważ kiedy dziecko ssie jego język jest na dolnym dziąśle i zębach więc nie jest w stanie gryźć. Możliwe jest to tylko kiedy dziecko nie ssie aktywnie, zdarzyć się gryzienie może na początku i na końcu karmienia. I wtedy zauważ co dziecko chce ci przekazać. Może jest sfrustrowane bo jest za dużo bodźców, bo mleko nie przychodzi wystarczająco szybko albo się już najadło o jest gotowe na zabawę albo ząbkują. Więc jeśli dziecko ząbkuje daj mu przed jedzeniem coś twardego lub zimnego gryzaczka. To podziała trochę przeciwbólowo więc powinno powstrzymać dziecko przed gryzieniem podczas karmienia piersią.

MIT 2 Matki karmiące piersią śpią mniej.

Badanie z 2014r. (link na dole) na 120 matkach wykazało, że karmienie piersią w nocy wiąże się z większą ilością snu nocnego wśród matek, które urodziły pierwszy raz w miesiąc po porodzie w porównaniu do tych, które karmiły mlekiem modyfikowanym. Mowa o 30 minutach ale jednak przy maluszku każda minuta snu jest na wagę złota.

MIT 3 Masz za małe piersi, wklęsłe sutki, za duże piersi itd.

Może być tak, że kobiety z taka budową mogą mieć większe wyzwania ale nie zawsze. U jednej mamy wklęsły sutek będzie stanowił trudność a u drugiej jeśli dziecko zacznie ssać to on wychodzi. Na pewno jeśli czujesz, że budowa Twoich piersi może być wyzwaniem w karmieniu to skonsultuj się z neurologopedą, który specjalizuje się w karmieniu niemowląt lub udaj się do doradcy laktacyjnego. Poznasz odpowiednie pozycje i wskazówki, które mogą Ci ten proces znacznie ułatwić.

Moja przyjaciółka ma bardzo małe piersi, nie raz słyszała od koleżanek żeby przestała karmić bo czym ona nakarmi z takich piersi….tu pokutuje brak wiedzy. Karmiła piersią dwa lata. Duże piersi mają więcej tkanki tłuszczowej a tkanką tłuszczowa nie produkuje mleka. Mleko produkują gruczoły mleczne. A produkcja mleka zależy od tego ile i jak często dziecko je nie od rozmiaru piersi. Kiedy dziecko ssie pierś do mózgu wysyłany jest sygnał a mózg wysyła hormony prolaktynę i oksytocynę. To stymuluje produkcję mleka. Czyli im więcej dziecko je tym więcej produkujesz pokarmu.

MIT 4 Karmienie piersią boli

Podczas pierwszych karmień możesz odczuwać dyskomfort, który jednak po kilku minutach powinien przechodzić. Nie Powinnaś czuć bólu między karmieniami, podczas karmienia, mieć poranionych, krwawiących sutków. Jeśli doświadczasz czegoś takiego może to oznaczać że coś jest nie tak i warto skonsultować się z doradcą laktacyjnym.

MIT 5 Jeśli jesteś chora nie powinnaś karmić.

Dziecko nie zarazi się chorobą poprzez Twoje mleko. Twój organizm wytwarza wtedy przeciwciała i białe krwinki więc kiedy karmisz dziecko przekazujesz je w swoim pokarmie dziecku a to powoduje, że zmniejsza się ryzyko zachorowania dziecka na tę samą chorobę. A jeśli zachoruje pomoże mu to lepiej przejść przez tę chorobę.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24634630/ link do badania

Możliwość komentowania MITY O KARMIENIU PIERSIĄ, KTÓRE POWINNAŚ IGNOROWAĆ została wyłączona