naturalne leczenie

KURKUMA

NATURALNY LEK

Dziś o niezwykle ważnym składniku, bez którego nie zaczynam dnia. A mianowicie kurkuma. Codziennie rano piję wodę dodając kurkumę ale nie tylko 😉.

Mój poranny rytuał picia wody wygląda tak, że wsypuję pół łyżeczki kurkumy (staram się kupować ekologiczną) do pół litrowej szklanki, dodaję szczyptę świeżo zmielonego, czarnego pieprzu, zalewam do połowy wrzątkiem, dolewam zimnej wody i dodaję sok z połowy cytryny. Napój jest ciepły i w zasadzie smak kurkumy zasłania sok z cytryny.

Z kurkumy robi się również złote mleko, które świetnie się sprawdza przy przeziębieniach. Należy wcześniej przygotować pastę z kurkumy odpowiednio ją gotując.

A czemu to robię i to już od kilku lat?

Poznaj bliżej kurkumę😉

Kurkuma należy do rodziny imbirowatych. Do jej substancji najbardziej aktywnych zalicza się kurkuminoidy. W ich skład wchodzi m.in. demetoksykurkumina, cyklokurkumina oraz kurkumina. Ta ostatnia jest najbardziej cenna pod względem wpływu na ludzki organizm. 

Kurkumina jest organicznym związkiem chemicznym, złożonym z dwóch reszt feruloilowych połączonych atomem węgla i stanowi aż 75% składników kurkuminoidów. 

Kurkuminę cechuje szerokie spektrum działania nie tylko na poziomie komórki, ale też całego organizmu.

Najlepiej kupować kurkumę ekologiczną. 

Działanie kurkuminy:
  • Wyniki badań wskazują, że suplementacja NCE (wyciąg z kurkuminy z nanobąbka) zmienia skład mikroflory jelitowej i pomaga w przezwyciężeniu zmęczenia fizycznego. Kurkumina może działać na mikrobiom jelita, aby modulować układ jelitowy w celu poprawy wydajności wysiłku.

  • Wyniki kolejnych badań wskazują, że kurkumina wykazuje działanie przeciwbakteryjne, a także przeciwbakteryjne przeciwko P. gingivalis. Ponadto kurkumina ze względu na swoje działanie plejotropowe może być prostą i niedrogą strategią terapeutyczną w leczeniu chorób przyzębia.

  • Działanie przeciwzapalne kurkuminy zostało dobrze udokumentowane w badaniach medycznych, o szerokim zastosowaniu od leczenia chorób reumatologicznych, takich jak zapalenie stawów, po dermatologię, ze znaczącymi skutkami w leczeniu łuszczycy, trądziku i łagodzenia świądu. Oprócz działania cytokin prozapalnych kurkumina może również przyspieszać gojenie się ran skóry. Oprócz kontrolowania odpowiedzi zapalnej organizmu, kurkumina ma działanie bakteriostatyczne, które okazało się ważnym czynnikiem w leczeniu chorób o złożonej etiologii. Ponadto badania pokazują, że wpływ kurkuminy na onkogenezę, proces przerzutów, angiogenezę, apoptozę lub odpowiedź na leki cytostatyczne przyniosły obiecujące wyniki. Potwierdzono, że jej działanie przeciwutleniające koreluje ze spadkiem poziomu LDL we krwi i zmniejszonym ryzykiem miażdżycy. Wykazano również, że spożycie kurkuminy ma działanie rozszerzające naczynia krwionośne poprzez jej pośredni wpływ na prostacykliny i bezpośrednio na śródbłonek naczyniowy.

 

  • Kurkumina wykazuje niską biodostępność ze względu na hydrofobowy charakter cząsteczki. Słaba absorpcja z jelita oraz szybki rozkład w wątrobie powoduje jej niski poziom w osoczu. Największe stężenie kurkuminy notuje się od 1 do 2 godzin po spożyciu. Przyswajalność kurkuminy może zostać jednak zwiększona poprzez stosowanie jej w połączeniu np. z piperyną (piperynę zawiera czarny pieprz bądź pieprz cayenne), jonami cynku i magnezu. Według badań piperyna zwiększa przyswajalność kurkuminy o 2000%.

Zatem zachęcam do wprowadzenia takiego nowego nawyku jakim jest picie wody z kurkumą, organizm Ci podziękuje.😉

Źródła:

  1. Suplementacja nano-bąbelkowego ekstraktu z kurkuminy poprawia skład mikroflory jelitowej i wydajność ćwiczeń u myszy. Food Funct. 2020 kwietnia 9. Chen YM , Chiu WC , Chiu YS , Li T , Sung HC , Hsiao CY.

  2. Wpływ kurkuminy na wzrost, tworzenie biofilmu i ekspresję genów czynnika wirulencji Porphyromonas gingivalis. Odontologia. 2020 kwi 11. Kumbar VM  Kumbar VM , Peram MR, Kugaji MS , Shah T , Patil SP , Muddapur UM , Bhat KG.

  3. Kurkuma – nie tylko przyprawa. Pol Merkur Lekarski. 23 czerwca 2017. Zdrojewicz Z, Szyca M, Popowicz E, Michalik T , Śmieszniak B