smsowa szyja

SMSOWA SZYJA

Dziś o smartfonowej szyi zainspirowana obserwacjami dzieci w gabinecie.

Zauważyłam, że dzieci, które spędzają więcej czasu oglądając czy grając na telefonie bądź tablecie mają już wynikające z tego wady postawy.

Ale czym jest ta szyja tekstowa, szyja smsowa?

Szyja tekstowa wynika z nieprawidłowego ustawiania szyi i głowy podczas korzystania z urządzeń technologicznych. Jednak zbyt wczesne i zbyt długi korzystanie z takich urządzeń niesie za sobą nie tylko nieprawidłowe ustawienie głowy ale również całego ciała oraz wpływa na rozwój małego człowieka i wzrok.

Tu Was odsyłam do wpisu o tym jaki wpływ na rozwój mają bajki i ogólne korzystanie z technologii informatycznej na dzieci.

Ale wracając do szyi tekstowej (pochylanie głowy w dół i do przodu podczas np. pisania sms) to muszę tu wyjaśnić w czym rzecz.

Ciężar głowy na kręgosłupie dramatycznie wzrasta, gdy jest zgięty do przodu, i rośnie on wraz ze zwiększeniem kąta nachylenia głowy. Dorosła głowa waży prawie 5 kg w pozycji neutralnej. Im bardziej głowa jest zgięta, tym siły działające na szyję wzrastają do ponad dwukrotnego wzrostu przy 15° (około 12 kg). Ponadto obciążenie głowy wzrasta do 18,14 kg przy 30° i do 22,23 kg przy 45°, osiągając ponad pięciokrotny efekt przy 60°, osiągając 27,22 kg !!!

Częste zgięcie do przodu może zmienić kręgosłup szyjny, krzywiznę, więzadła podtrzymujące, ścięgna, mięśnie, segmenty kostne, często powodując zmianę postawy i ból szyi i powiązanych obszarów.

Najnowsze dane pokazują, że nowe technologie powodują zmianę rozpowszechnienia tego istotnego problemu z wieku dorosłego na wszystkie grupy wiekowe pediatryczne.

Przedwczesne i niewłaściwe korzystanie z komputerów, a zwłaszcza telefonów komórkowych, może być związane z rozwojem złożonej grupy objawów klinicznych powszechnie określanych jako „syndrom szyi tekstu”. Najmłodsza moja pacjentka z takim syndromem to dwulatka. Oglądając bajki na telefonie pochyla się w taki sposób, że trudno u niej zobaczyć szyję. W zasadzie w pozycji stojącej, jej odcinek szyjny kręgosłupa wygląda jak u starszej pani. Ma wdowi garb.

Jeśli dziecko dużo czasu spędza w ten sposób, zmienia się nie tylko odcinek szyjny ale cała postawa. Zniesiona lordoza szyjna, barki w protrakcji, przeniesienie środka ciężkości do przodu, odstające łopatki, wystający brzuch itd. O wzroku nie wspomnę czy trudnym zachowaniu.

Z wiekiem mogą występować dolegliwości bólowe szczególnie odcinka szyjnego kręgosłupa. A to może się wiązać z komplikacjami rozwojowymi, medycznymi, psychologicznymi i społecznymi.

Ból to stres.

W jakiej pozycji używać telefonu?

Uzgodniono, że najlepszą pozycją jest pozycja siedząca z wyprostowaną szyją i podparciem przedramion, oprócz trzymania telefonu komórkowego obiema rękami i używania obu kciuków, i nie trzeba dodawać, że tej pozycji nie należy utrzymywać przez dłuższy czas.

Dorosły jest w stanie ograniczyć korzystanie z telefonu bądź wybrać taka pozycję, żeby nie miało to złego wpływu kręgosłup. Natomiast dzieci przyjmują przeróżne pozycje i nie mają tej świadomości jak sobie szkodzą. To do nas należy by uświadamiać dzieci na temat utrzymywania prawidłowej postawy ciała i ograniczać ich czas korzystania z technologii.

Jeśli już taką wadę postawy masz bądź Twoje dziecko to najlepiej udać się na konsultację do fizjoterapeuty. Jeśli już teraz potrzebujesz pomocy to odsyłam Cię na mój kanał na YouTube Zdrowie od początku do filmiku „Wdowi garb” . Są to świetne ćwiczenia na odcinek szyjny kręgosłupa po których poczujesz ulgę.

Wszystkiego dobrego

Dorota.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6527223/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33108531/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32205018/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33562204/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28584675/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7914771/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34092602/