CIEMIENIUCHA

SPOSOBY NA CIEMIENIUCHĘ

Ciemieniucha nie raz spędza sen z powiek rodzicom. Martwią się ale też efekt kosmetyczny ma tu znaczenie.

Ciemieniucha (pityriasis capitis) jest podgrupą dziecięcego łojotokowego zapalenia skóry. Jest to bardzo powszechna, niezapalna przypadłość, która pojawia się między trzecim tygodniem a pierwszymi miesiącami życia.

Szczytowa częstość występowania przypada na 3 miesiące życia. Może występować do 3 roku życia. Ciemieniucha nie swędzi, nie boli. Zwykle sama ustępuje. Nie leczy się jej lekami.

Jak wygląda ciemieniucha?

Różnie u każdego dziecka jednak charakteryzuje się tym, że na głowie, twarzy, szyi, fałdach skórnych pojawiają się płatki, tłuste plamy, zaczerwienienie, podrażnienie, biała skórka, suchość na głowie.

Przyczyny ciemieniuchy do końca nie są znane, jeden z publikacji mówią o tym, że może to mieć związek ze zmianami hormonalnymi w ciele matki, rozwojem drożdży w przewodzie pokarmowym czy warunkami środowiskowymi.

Jak wiemy drożdże uwielbiają cukier dlatego warto szczególnie w 3 trymestrze ciąży, gdzie tolerancja na węglowodany maleje, unikać cukru i żeby dieta była niskowęglowodanowa.

Co na ciemieniuchę?

-oczyszczanie skóry głowy, łagodny szampon (np. Sylveco) wmasuje w głowę dziecka, pozostaw na minutę i szczotkując głowę (szczotką do masażu głowy dla niemowląt, bądź szczoteczką do chirurgicznego mycia rąk, za grosze, spłukać ciepłą wodą. I wytrzeć dociskając tylko ręcznik do głowy.

-ten sposób szybciej daje efekty. Wmasuj w miejsca zajęte ciemieniuchą oliwę z oliwek bądź olej kokosowy nierafinowany (jest antywirusowy). Pozostaw na dłuższy czas a potem wyszczotkuj i spłucz ciepłą wodą.

Często zalecam rodzicom niemowląt masaż taką szczotką głowy, szczególnie kiedy mają asymetrię. Przy okazji tego szczotkowania schodzi ciemieniucha. Bez żadnego kremu, emolientu.

Kiedyś 4 letniej dziewczynce z rodziny, usunęłam ciemieniuchę właśnie olejem kokosowym i szczotką. Niestety jeśli ciemieniucha zostanie tak długo to ryzyko wypadania włosów jest większe, jeśli są duże płaty na głowie.

 jakie Wy macie sposoby, co pomogło?

15 691 komentarzy