MALINY

MALINY

 

Ile zdrowia czai się w tych malutkich owocach

Dziś o malinach bo od kilku dni codziennie pojawiają się nowe czerwone na moich krzaczkach, które regularnie zjadam😉

Maliny to owoce jagodowe, niskowęglowodanowe polecane na diecie ketogenicznej. Można z nimi komponować świetne desery 😊

Czerwona malinaRubus idaeus L.) to wyjątkowa jagoda o bogatej historii, która sięga pierwszego wieku, kiedy owoce zbierano dziko przez ludność Troi u podnóża góry Mt. Ida. 

Dokumenty o udomowieniu znaleziono w pismach rzymskiego rolnika Palladiusa z IV wieku, a nasiona odkryto w rzymskich fortach w Wielkiej Brytanii. Dlatego uważa się, że Rzymianie rozpowszechnili uprawę w całej Europie. W średniowiecznej Europie dzikie jagody były używane do celów leczniczych, a ich soki do malowania i iluminacji rękopisów. 

Czerwone maliny wpływają na wartość odżywczą diety. Są jednymi z najwyższych pełnych źródeł błonnika pokarmowego, dostarczając 6,5 g / 100 g świeżej masy, co w przeliczeniu na kalorie wynosi 12,5 g / 100 kcal. 

Maliny zawierają:

  • witaminę C,

  • magnez

  • potas,

  • witamina K,

  • Wapń,

  • Żelazo

Czerwone maliny zawierają również składniki fitochemiczne o udokumentowanej aktywności biologicznej, z których wiele zostało wstępnie zbadanych na podstawie ich właściwości przeciwutleniających in vitro. Niektóre z tych związków są obecnie rozpoznawane ze względu na ich zdolność wpływania na szlaki sygnalizacji komórkowej, które wpływają na receptory, transportery, ekspresję genów i inne zdarzenia komórkowe. 

Badania in vitro i in vivo ujawniły różne mechanizmy, dzięki którym antocyjany i elagitaniny (poprzez kwas elagowy lub ich metabolity urolitinowe) oraz ekstrakty z czerwonych malin (lub całego owocu) mogą zmniejszać ryzyko lub odwracać metaboliczne patofizjologie.

Pakiet składników odżywczych i bioaktywnych składników, które dostarczają czerwone maliny, sugeruje ich ważną rolę ochronną dla zdrowia człowieka.

Spożywanie malin sprzyja zdrowiu ludzkiemu poprzez przyjmowanie farmaceutycznie aktywnych przeciwutleniaczy, w tym antocyjanów cyjanidyny i pelargonidyny; produkty metabolizmu flawonoidów, a także pigmenty nadające kolor owocom.

Poza walorami smakowymi i zdrowotnymi maliny możemy wykorzystywać do ochrony naszej skóry 😊

Profile białek i badania immunohistologiczne na skórze nagich myszy wykazały, że ekstrakt z czerwonej maliny może zapobiegać śmierci komórek spowodowanej promieniowaniem UVB i chronić skórę przed uszkodzeniami spowodowanymi promieniowaniem UVB, objawiającymi się zmarszczkami, łuszczeniem się, opalaniem i utratą wody, a także zgrubieniem naskórka. Dodatkowo zastosowanie ekstraktu z maliny czerwonej skutecznie znosiło uszkodzenia oksydacyjne w DNA oraz osłabiło poziom karbonylacji białek.

 Ekstrakt z czerwonej maliny zmienił również apoptotyczne szlaki sygnałowe komórek a także kaskadę zapalną.

Ekstrakt z czerwonej maliny mógłby złagodzić bezpośrednie fotouszkodzenia skóry spowodowane ekspozycją na promieniowanie UVB przez zmiatacz RFT oraz ochronę przed reakcjami zapalnymi, co może pozwolić na opracowanie nowych strategii ochrony skóry poddanej promieniowaniu UVB.

W tym celu stosuje się naturalny olej z pestek malin, który ma filtr 50.

Zatem, pozostaje wcinać maliny ze smakiem i wykorzystywać ich zdrowotne właściwości 😉 Mój piesek je uwielbia 😊

Dobrego dnia 😊

Dorota

 

Źródła:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4717884/

  2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20178390/

  3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11982421/

  4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19156716/

  5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6339709/