kawa

KAWA

Kawa to życie 😀

Ja nie wiem jak Wy ale ja czasem wieczorem myślę sobie jak będzie przyjemnie rano kiedy będę pić kawę 😉 haha no co zrobisz , jak nic nie zrobisz 😛

Ale na szczęście są badania, które obalają mity, które wokół kawy krążą.

Jasne jest, że kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów świata ze względu na swój smak i działanie i tak już pewnie zostanie. Jednak jakby nie było, niektórzy się kawy boją. A chcieliby ją pić;)

Więc już spieszę z dobrą nowiną 😀

Zdrowotne właściwości kawy na podstawie badań:

1.DZIAŁANIE PRZECIWDEPRESYJNE.

Kawa, herbata i czysta kofeina obniżają prawdopodobieństwo zachorowania na depresję.

2.DZIAŁANIE PRZECIWCUKRZYCOWE (TYP 2).

Kofeina, której źródłem jest kawa, obniża szansę na cukrzycę typu 2.

3.DZIAŁANIE PRZECIWSTARZENIOWE.

Regularne spożywanie kofeiny zmniejsza postępowanie demencji u osób starszych. Mniejsze ryzyko wystąpienia Alzheimera i Parkinsona. Obie, najczęściej występujące, choroby neurodegeneracyjne występują rzadziej u osób pijących kawę.

4.POPRAWIA WYNIKI SPORTOWE.

Wiele badań potwierdza, że kofeina poprawia osiągi sportowców w wielu zakresach – sprinty, ćwiczenia siłowe oraz wytrzymałościowe. Dodatkowo większość osób po kawie doświadcza poprawy nastroju i motywacji. Działa jako naturalna przedtreningówka. Pewnie dlatego wiele z nich zawiera właśnie kofeinę. Czysta parzucha daje dobrego kopa;)

5.PRZECIWNOWOTWOROWO.

Zmniejsza szansę na takie nowotwory jak: ● rak jelita ● rak skóry ● rak wątroby ● rak endometrium ● rak prostaty

6.POMAGA W REDUKCJI TKANKI TŁUSZCZOWEJ

ale głównie osobom na diecie niskowęglowodanowej lub wysokotłuszczowej (potwierdzam, jak byłam na keto miałam dużo mniej tego na sobie;)) Prawda, że ładnie to wygląda?;)

A teraz troszkę o głównych mitach krążących wokół kawy:

1.Jednym z nich jest to, że niby kawa ODWADNIA. A właśnie nie, może głównie dlatego, że żeby kawę zrobić potrzebna jest woda;). Okazuje się, że umiarkowane spożycie kawy nie powoduje, że wysikujesz więcej niż wypijasz.

2. WYPŁUKUJE MAGNEZ. Też nie 😉 Kawa jest wręcz źródłem magnezu. Znowu kwestia ilości, jeśli są umiarkowane to będziesz na plusie z magnezem. To takie główne mity. Więc dobra wiadomość jest taka, że umiarkowane spożycie kofeiny, szczególnie kawy niesie za sobą prawie same korzyści. Pamiętajmy jednak by spożywać jej umiarkowane ilości czyli 2-3 filiżanki dziennie (nie kilka więcej;)) i najlepiej aby ostatnią wypić ok. 16:00 szczególnie wtedy, kiedy mamy problemy ze spaniem i zmęczeniem.

Miłej chwili z kawą;)