Witamina D3 w ciąży
Bardzo rzadko gdy pytam mamy, które zgłaszają się do mnie z dziećmi, czy miały badany poziom witaminy D w ciąży, odpowiadają twierdząco. Okazuje się, że najczęściej osoby, które monitorują poziom D3 to kobiety z chorobami tarczycy i właśnie endokrynolog takie badanie zleca. Pozostałe kobiety nie słyszą takich zaleceń od lekarza. I tu ogromny błąd.
Problem deficytu witaminy D (25(OH)D), jak wskazują dane kliniczne z Polski, może dotyczyć ponad 50% kobiet w początkowym okresie ciąży, szczególnie w miesiącach o niskim nasłonecznieniu.
Na całym świecie 54% kobiet w ciąży i 75% noworodków miało stężenie 25(OH)D poniżej 50 nmol/litr, to jest 15,7 ng/ml!!!
Niedobór witaminy D prowadzi do ważnych problemów zdrowotnych, nie tylko u matek, ale także u ich niemowląt, ponieważ zapas witaminy D matki jest głównym źródłem witaminy D dla płodu.
Witamina D jest niezbędną witaminą rozpuszczalną w tłuszczach i kluczowym modulatorem metabolizmu wapnia u dzieci i dorosłych. Ponieważ zapotrzebowanie na wapń wzrasta w trzecim trymestrze ciąży, poziom witaminy D staje się kluczowy dla zdrowia matki, wzrostu szkieletu płodu oraz optymalnych wyników dla matki i dziecka.
Możliwe niekorzystne skutki zdrowotne niedoboru witaminy D3 w czasie ciąży, niemowlęctwa i późniejszym życiu:
stan przedrzucawkowy,
cukrzyca ciążowa
niska masa urodzeniowa,
hipokalcemia noworodków,
słaby wzrost pourodzeniowy,
kruchość kości
zwiększona częstość występowania chorób autoimmunologicznych
upośledzenie funkcji odpornościowych,
predyspozycje do raka,
choroby sercowo-naczyniowe,
cukrzycę,
choroby reumatyczne,
osłabienie mięśni,
przewlekły ból
dysfunkcję neuropsychiatryczną.
brak witaminy D podczas ciąży jest najważniejszym czynnikiem ryzyka krzywicy dziecięcej i może również skutkować słabym wzrostem płodu i rozwojem noworodka
Niestety stosowne przez ciężarne preparaty wielowitaminowe zawierające najczęściej niską dawkę witaminy D nie uzupełniają w pełni jej niedoboru. Dodatkowo substancje czynne i wypełniające zawarte w preparatach wielowitaminowych mogą pogarszać wchłanianie witaminy D.
W przypadku monoterapii problem ten nie zachodzi. Czyli warto tu samodzielnie przyjmować witaminę D3 i K2MK7. Najlepiej w preparatach olejowych o prostym składzie, do posiłku. Witamina powinna mieć w składzie nie więcej niż : Oliwę z oliwek lub olej z krokosza, cholekalcyferol, czasem witaminę E jako naturalny konserwant.
Dawka bezpieczeństwa podczas ciąży nie jest jasna, ale praca badaczy wykazała, że suplementacja witaminy D 4000 IU/dzień w celu osiągnięcia odpowiedniego poziomu była bezpieczna i skuteczna u kobiet w ciąży.
Czynniki ryzyka niedoboru witaminy D:
ograniczona ekspozycja na słońce,
regularne stosowanie filtrów przeciwsłonecznych,
mieszkanie w północnych szerokościach geograficznych,
ciemna skóra,
otyłość,
starzenie się,
zły stan odżywienia,
zespoły złego wchłaniania i leki
Więc jeśli chcesz zwiększyć szansę na lepszy rozwój swojego dziecka ale również przebieg ciąży i Twoje zdrowie zbadaj sobie poziom witaminy D3 (z krwi, nie jest refundowany, kosztuje ok. 40 zł i można robić nie na czczo) wprowadź suplementację po konsultacji z lekarzem i po 2 miesiącach koniecznie zbadaj ponownie (na kilka dni odstaw przed badaniem) aby dowiedzieć się czy ta dawka była odpowiednia. Jeśli wyjdzie niedobór należy tę dawkę zwiększyć tak aby suplementacja przyniosła wynik ok. 50-80 ng/ml.
Pamiętaj aby w diecie były pokarmy obfitujące w wapń:
nasiona chia,
migdały,
fortyfikowane napoje roślinne, np. ryżowy, sojowy, migdałowy,
suszone figi,
tofu,
fasola,
pestki słonecznika,
brokuły,
jarmuż,
nasiona sezamu,
bataty,
pomarańcze.
To kolejna rzecz, którą możesz zrobić dla siebie i dziecka. Aby dać mu lepszy start.
Źródła:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5466149/
https://asbmr.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1359/jbmr.090701
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5838372/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4436962/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19846050/