ZĄBKOWANIE

Dzisiaj o ząbkowaniu, czyli procesie przez, który przechodzi każde dziecko i każde na swój sposób. Omówię Jakie są objawy ząbkowania i poznasz sposoby na złagodzenie dyskomfortu którą doświadczy Twój maluch. 

Ale zanim do tego przejdę pobierz bezpłatną kartę rozwoju którą mam dla ciebie za darmo, dzięki czemu poznasz kroki milowe dziecka oraz rozwój poznawczy i emocjonalny.  To Karta, którą stworzyłam na podstawie naukowych publikacji ale również na podstawie obserwacji rozwoju moich pacjentów. 

Jako, że dziecko rodzi się z 20 zębami ukrytymi w dziąsłach to przejdzie przez ten proces 20 razy. Dlatego dobrze zachować rozsądek choćby w zbyt nadmiernym stosowaniu leków. O lekach jeszcze będę mówić. 

Niektóre niemowlęta przechodzą ząbkowanie prawie bezobjawowo, jednak większość odczuwa dyskomfort i ból dziąseł. Dolegliwości mogą pojawić się u dziecka średnio 3 dni przed ukazaniem się zęba i trwać do 3 dni po jego wyrżnięciu się. 

Ząbkowanie może rozpocząć się już w wieku 3 miesięcy ale bardziej prawdopodobne że pierwszy ząbek pojawi się u dziecka w wieku od 4 do 7 miesięcy lub w niezwykle rzadkich przypadkach dziecko może urodzić się z zębem (raz miałam takiego maluszka, który miał 2 tygodnie, widok niesamowity;)) lub ząb pojawia się w pierwszych tygodniach życia.

 Tak więc pierwsze dwa zęby które najprawdopodobniej zobaczysz to dwie dolne jedynki a potem jest ustalona sekwencja w której zwykle pojawiają się zęby ale nie jest niczym dziwnym jeśli zęby dziecka pojawiają się poza kolejnością.  Tak czy inaczej, dziecko będzie miało 20 zębów  do swoich trzecich urodzin. 10 zębów na dolnej szczęce i 10 zębów na górnej szczęce.

Objawy ząbkowania, które mogą wystąpić:

  • widoczna torbiel niebieska lub szara w miejscu gdzie ząb wychodzi 
  • ból dziąseł, obrzęk i uwrażliwienie dziąseł 
  • drażliwość 
  • płaczliwość 
  • ślinienie się i związana z tym wysypka na twarzy (od nadmiaru spływającej po twarzy śliny
  • niechęć do jedzenia, chętniej je papki lub miękkie jedzenie, bo twarde powoduje dyskomfort
  • kłopoty ze snem, wybudzanie z płaczem z powodu bólu dziąseł 
  • zwiększona chęć żucia wszystkiego w tym swoich paluszków.

Ząbkowanie nie powoduje gorączki (temp. pow. 38,5 stopni C) ani biegunki. Jeśli więc Twoje maleństwo doświadczenia któregokolwiek z tych objawów, ważne jest aby udać się do lekarza.

Jak pomóc dziecku przy ząbkowaniu:

  • masaż dziąseł: możesz to wykonać własnym, umytym palcem, nakładką na palec do mycia dziąseł dla niemowląt, szczoteczką silikonową. Zalecam palcem bo zrobisz to bardziej z wyczuciem i będzie to dla dziecka przyjemniejsze. Po prostu gładzisz palcem dziąsła, najlepiej powoli i nie za lekko. Możesz to robić bardzo często w  ciągu dnia, oczywiście jeśli maluch nie reaguje na to płaczem. 
  • żuczki, gryzaki. Tu zwróć uwagę by były wykonane z naturalnych, bezpiecznych materiałów. Te wykonane z PCV zawiera ogromne ilości ftalanów, które zaburzają gospodarkę hormonalną dziecka. Wybieraj z silikonu, bez BPA.  Zobacz ten bezpieczny gryzak. Możesz włożyć go do lodówki, pamiętaj nie do zamrażarki, żeby nie doszło do odmrożeń maluszka. Fajnie jak jest okrągły bo dziecko będzie go lepiej chwytało co też wpłynie na rozwój motoryczny. 
  • zwinięta pielucha tetrowa lub myjka, namoczona, schłodzona w lodówce, zwinięta w wąski rulon, i podana do rączki dziecku aby sobie żuło. 
  • przy nadmiarze śliny, daj dziecku śliniak, z powłoką nieprzemakającą od spodu ale również delikatnie wycieraj ślinę z twarzy aby nie doszło do wyprysków. 
  • baw się z dzieckiem, odwracaj jego uwagę od bólu ile się da. 
  • starszym dzieciom ulgę przyniesie gryzienie chłodnych owoców albo warzyw.
  • jeśli ząbkowanie powoduje, że dziecko ma zaburzony sen dzienny i nocny rozważ delikatnie zastosowanie leków przeciwbólowych przy konsultacji z lekarzem. Ale zanim sięgniesz po przeciwbóle, musisz wiedzieć, że:

Amerykańska agencja do spraw żywności i leków nie zaleca stosowania żeli na ząbkowanie, ponieważ nie są one skuteczne dla dzieci które ząbkują a w rzeczywistości mogą zaszkodzić twojemu dziecku. Dziecko zwyczajnie to połyka a rodzic podaje co jakiś czas w wyniku czego dziecko otrzymuje zbyt duże dawki leku, który może naprawdę zaszkodzić maleństwu i spowodować poważne problemy zdrowotne. 

Benzokaina która jest miejscowym środkiem znieczulającym występującym w żelach na ząbkowanie może powodować zadławienie, sinienie skóry, reakcje alergiczne i rzadkie ale poważne zaburzenia krwi.

Zdaniem FDA produkty z lidokainą (żele na ząbkowanie) wcierane w dziąsła, mogą powodować drgawki, ciężkie uszkodzenie mózgu, lub kłopoty z sercem u niemowląt.

Paracetamol, ibuprofen również mogą powodować szereg skutków ubocznych niebezpiecznych dla zdrowia.

Dlatego zachęcam do sięgania po naturalne sposoby tym bardziej, że choćby żele zostały uznane za mniej skuteczne niż masaż czy chłodne gryzaki. Tych zębów wyjdzie 20 w różnych odstępach czasu. Gdybyśmy beztrosko podawali leki lub żele zobacz ile chemii dziecko dostałoby z powodu ząbkowania, które nie jest chorobą. 

Jeśli to co robię jest dla Ciebie przydatne i chcesz się odwdzięczyć to zapraszam do wsparcia mnie w Patronite, będę ogromnie wdzięczna 🙂

Dorota