GOŹDZIKI
NATURALNY ANTYBIOTYK
Syzygium aromaticum- Czapetka pachnąca, goździkowiec korzenny. Czapetka😉
Goździki do pewnego momentu kojarzyły mi się ze Świętami Bożego Narodzenia kiedy przystrajałam nimi pomarańcze.
Jakiś czas temu podczas długiej inspirującej rozmowy z moim kuzynem, na tematy naturalnego wspomagania zdrowia (dzięki Piotr😉) dowiedziałam się o jego wspaniałej alternatywie gum do żucia, wspomagającej przy okazji cały organizm. Z uroczego metalowego pudełeczka uraczył mnie właśnie goździkiem.
Tak też zgłębiłam temat goździkowy i stałam się posiadaczką małego pudełeczka ( z tigera po miętówkach), i staram się codziennie choć jeden ssać. Olejku goździkowego używam czasem na twarz w połączeniu z kremem.
A czemu?
Goździk jak mówi wiele badań:
jest uważany za jedną z przypraw, która może być potencjalnie stosowana jako konserwant w wielu produktach spożywczych, zwłaszcza w przetwórstwie mięsnym, w celu zastąpienia chemicznych konserwantów ze względu na ich przeciwutleniacz i działanie przeciwdrobnoustrojowe właściwości.
ma działanie przeciwwirusowe, przeciwdrobnoustrojowe, przeciwgrzybicze, przeciwnowotworowe, przeciwutleniające i przeciwzapalne.
jest skuteczny w hamowaniu różnych chorób zwyrodnieniowych.
olejek goździkowy jest stosowany w szerokim zakresie jako środek antyseptyczny w chorobach jamy ustnej oraz w leczeniu bólów zębów, zaburzeń alergicznych, astmy, trądziku, blizn i reumatoidalnego zapalenia stawów oraz wykazuje działanie przeciwskurczowe i roztoczobójcze.
Goździki są stosowane w tradycyjnej medycynie indyjskiej i chińskiej jako środek rozgrzewający i stymulujący.
Tradycyjnie goździki były stosowane od wieków w leczeniu wymiotów; bębnicy; nudności; zaburzenia wątroby, jelit i żołądka oraz jako środek pobudzający nerwy. Udowodniono, że w tropikalnej Azji goździki łagodzą różne mikroorganizmy, takie jak świerzb, cholera, malaria i gruźlica.
Ma właściwości afrodyzjaku, przeciwgorączkowe, nasenne, przeciwlękowe, przeciwwymiotne, przeciwbólowe, zmniejszające przekrwienie, przeciwdrobnoustrojowe, przeciwpadaczkowe, przeciwmiażdżycowe, przeciwzapalne i wykrztuśne.
W tradycyjnej medycynie goździk był stosowany przy wzdęciach, niestrawnościach i biegunce.
Karwakrol, eugenol, tymol i aldehyd cynamonowy są głównymi składnikami olejku goździkowego to im zawdzięczamy te wspaniałe właściwości. FDA ogólnie uznała olejek goździkowy za bezpieczną substancję.
Dzienna dopuszczalna konsumpcja olejku goździkowego zatwierdzona przez Komitet Ekspertów WHO ds. dodatków do żywności wynosi 2,5 mg / kg masy ciała.
Gorąco polecam😉
Źródła:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28621716
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22118215
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17380552/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30409582
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29101062
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7072209/