kaizen

METODA MAŁYCH KROKÓW

KAIZEN sposób na lepsze życie

Dziś o tym jak małymi krokami możemy stale się rozwijać i wzrastać 🙂

Kaizen to japońskie słowo o podwójnym znaczeniu. Kai = zmiana, Zen= Poprawa/dobra

Kaizen oznacza zmianę na lepsze. A dzięki filozofii małych kroków, te zmiany nie są obciążeniem dla naszego umysłu.

Filozofia Kaizen polega na wprowadzaniu ciągłych malutkich zmian, w celu bezustannego doskonalenia. Kaizen to nie tylko narzędzie, czy technika, ale pewnego rodzaju zmiana w sposobie myślenia, działania i życia. W kulturze Japonii jest to metoda stosowana nie tylko w rozwoju osobistym ale również w świecie biznesowym, gdzie ważna jest produktywność.

Wiele dzisiejszych japońskich firm otwarcie mówi, że działa zgodnie z filozofią Kaizen, np. japońskie koncerny samochodowe Toyota czy Honda. To właśnie firmy japońskie często słyną z niezawodności, precyzji i dbałości o szczegóły.

Jajku może być trudno przekształcić się w ptaka, jednak ptakowi trudniej było by nauczyć się latać, gdyby pozostał jajkiem. Jesteś teraz jak jajko. I nie możesz żyć w nieskończoność pozostając zwykłym, przyzwoitym jajkiem. Wyklujesz się lub zepsujesz” – CS Lewis.

Aby żyć pełniej, by być bardziej szczęśliwym, zdrowszym, należy stale się rozwijać. Ale jak wiemy wszelkie postanowienia, szczególnie te duże, nie znajdują mocy na ich realizację. A jak wiadomo duży cel jest zbyt dużym obciążeniem dla naszego umysłu, co kończy się niepowodzeniem, bo nie znajdujemy żadnej przyjemności w takim stanie.

Metoda małych kroków Kaizen daje niezwykłe efekty właśnie dlatego, że jest to metoda małych kroków 🙂 Dzięki temu jesteśmy w stanie zmienić się na lepsze. Oczywiście, należy to rozpatrywać długoterminowo. Wg badań wprowadzenie nowych nawyków trwa ok. 80 dni, więc potrzeba czasu. A małe rzeczy nie obciążają naszego umysłu więc nie jest ich wprowadzanie jakimś ciężarem dla nas.

A poprzez te małe kroki jesteśmy na dobrej drodze do znacznych rezultatów.

Sama po sobie to widzę.

Moje małe kroki to np:

-codzienne picie wody z kurkumą, pieprzem i cytryną na czczo

-czytanie kilku stron książki rano i wieczorem

-ostatnio dzięki utworzeniu Wyzwania dla zdrowia  wprowadzam codziennie dość krótkie treningi

-wyjście do ogrodu boso z kawą (w zimie trwa to chwilkę ale chodzi o oddech i uziemianie;))

-codziennie staram się dziękować za to co mam. Uczucie wdzięczności poprawia nastrój. A codzienna praktyka spowoduje, że poczujemy się szczęśliwsi codziennie :).

Te małe kroki powodują, że czuję się ze sobą lepiej, czytam dużo książek, mam sprawniejsze ciało. Co tu więcej dodać. Powolutku a się uda 🙂

Więc jeśli kiedykolwiek:

1. chciałeś coś zmienić w swoim życiu ale się tego obawiałeś

2. już próbowałeś zmiany ale sabotowałeś swoje działania

3. brakowało Ci skutecznego planu działania

4. nie miałeś odpowiedniej motywacji by coś zmienić

pomóc Ci może metoda małych kroków Kaizen;)

Jak stosować metodę Kaizen w praktyce?

Najpierw zadaj sobie i najlepiej zapisz pytania, co odwlekasz od dawna, co chciałbyś zmienić, co Ci się nie podoba. O czym marzysz itp.

Wyznacz sobie cel ale pamiętaj, że ma być mały. Będzie odpowiedni kiedy Twoje odczucia związane z tym celem nie będą nieprzyjemne.

Pamiętaj aby trzymać się w wykonywaniu właśnie tych małych czynności, głowa Ci będzie podpowiadać żebyś już wskoczył na wyższy poziom, ale właśnie nie. Poczekaj kilka tygodni. Ten czas pozwoli Ci na przyjęcie tego małego, nowego nawyku, dzięki, któremu większa zmiana nie będzie stanowiła bólu duszy;)

Największa efektywność będzie wtedy, kiedy stopniowo będziesz realizował części większego planu aż w końcu go ukończysz. Wtedy bierz się za kolejny.

Tym sposobem, długoterminowo, jesteś w stanie wiele osiągnąć i bardzo się rozwinąć.

I teraz pomyśl?

* Jaki nowy nawyk chciałbyś wprowadzić? Co spowoduje poprawę Twojego życia, samopoczucia, zdrowia?

*Od jakiego małego kroku możesz zacząć? (Możesz sobie je rozpisać i skupić się na jednym)

*Kiedy chcesz zacząć?

Odpowiedz sobie na te pytania, zapisz, powieś na ścianie i realizuj. Powoli do celu. Zgodnie z filozofią Kaizen jesteś w stanie zrobić wiele małymi krokami 🙂

Powodzenia 🙂